Online Randevu Laboratuvar Sonuç

0312 436 94 49

7 / 24 Acil Servis

SAĞLIK REHBERİ

KASIK FITIKLARI VE TEDAVİ

29 Ocak 2019 54 Görüntülenme
KASIK FITIKLARI VE TEDAVİ

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Nail ERSÖZ bilgilendiriyor

Her iki kasıkta karın ön duvarındaki doğal açıklıklardan karın içi yapıların cilde doğru çıkması olayıdır. Bu açıklıktan çıkan karın içi yapıları genellikle barsak ve omentum dediğimiz karın içi yağ dokusudur. Bunun yanısıra yaşlılarda özellike mesane (idrar kesesi), kadınlarda yumurtalar, zaman zaman kalın barsak ve apendiksinde bu fıtık yerlerinden çıktığı görülmektedir. 

Kasık fıtıkları hangi şikayetlerle başvurur? 

Hastaların çoğunluğu kasık bölgesinde şişlik şikayeti ile başvurur. Hasta bu şişliğin özellikle uzun yürüyüş, ağır kaldırma, ıkınma, öksürük gibi karın içi basıncını artıran durumlarda arttığını söyler. Hasta bu şişliği karın içine ittirebildiği sürece aciliyet gerektirmez. Ancak hasta bu şişliği karına doğru ittirmekte zorlanıyor veya bu şişliğe karın ağrısı da eşlik ediyorsa aciliyet gerektiren bir durum ihtimali nedeniyle hasta mutlaka  bir hastaneye başvurmalıdır.

Kasıkta şişlik öncesinde bazı hastalarda ağır birşey kaldırdım kasığımda bir ağrı oldu, ya da yoğun ekzersiz sonrasında kasıklarımda ağrı başladı, gibi ifadelerle geldiğinde fizik muayenede belli belirsiz saptanan kasık fıtıkları görülebilmektedir. Bunların bir kısmı özellikle kilolu hastalarda ancak ultrasonografi ile gösterilebilmektedir. 

Kasık fıtıkları nasıl tedavi edilir? 

Kasık fıtıklarının yegane tedavi yöntemi cerrahidir. Geçmişte klasik fıtık tamir yöntemleri kullanılırken son 15 yılda bu bölgelere vücudun kabul edebileceği sentetik yamaların kullanıldığı yöntemler tercih edilmektedir. Sentetik yamalar kasık fıtıklarında artık olmazsa olmaz haline gelmiştir. 

Diğer bir yöntem farkı da açık veya laparoskopik yöntemler. Açık ve laparoskopik yöntemlerin birbirine üstünlükleri gösterilmemiştir. Ancak skrotuma (torbaya) inen büyük fıtıklarda laparoskopik yöntemler yetersiz kalabilmektedir. Laparoskopi özellikle çift taraflı çok büyük olmayan fıtıklarda  tercih edilmektedir. 

Ameliyat sonrası hastaların hareketliliğini devam ettirmekle birlikte ağır kaldırma ve ani karın basıncını artıran durumlarda(öksürük, ıkınma vb..) dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunun yanısıra kalp yetmezliği, kronik akciğer hastalığı, kronik hastalığı olan hastalar ve sigara içenlerde nüks oranı daha yüksektir. Nekahat dönemi hastadan hastaya değişmekle birlikte 20 gün ile 3 ay arasında değişmektedir. 

Konu Hakkında Yorumlarınız Yorum yapmak için adınızı ve düşünclerinizi yazmanız yeterlidir.