Online Randevu Labaratuar Sonuç

0850 466 0 100

7 / 24 Acil Servis

SAĞLIK REHBERİ

SİNSİCE GERÇEKLEŞEN BİR HASTALIK: SARKOİDOZ

03 Agustos 2018 106 Görüntülenme
SİNSİCE GERÇEKLEŞEN BİR HASTALIK: SARKOİDOZ

Bir anda ortaya çıkabilen, varlığından bazen haberdar bile olmadığımız, sinsice gerçekleşen bir hastalık Sarkoidoz. Hastalığa neyin sebep olduğu ve tedavisinin kesin olarak ne olduğu da bilinmiyor.

Sarkoidoz eğer aktif bir şekilde varlığına devam ederse en fazla zararı akciğerlere veriyor. Akciğer rahatsızlıkları ile de kendini belli ediyor.

Kuru öksürmeler, nefes zorlukları, akciğerden gelenlerin dışında deride morluklar, lenf bezlerinde büyüme, eklem yerlerinde ağrılar ve gözün ışığa karşı hassaslık kazanması Sakoidoz’un en belirgin belirtileri.

Özel Yüzüncü Yıl Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zeki Yıldırım, sinsice gerçekleşen Sarkoidoz hastalığı ile merak edilenleri anlattı;

Sarkoidoz nadir görülen sistemik bir hastalıktır. Kadınlarda daha fazla görülür. En çok lenf bezlerini ve akciğerleri etkiler. Göz, deri, kemikler kalp beyin gibi diğer organları da etkiler. Nedeni kesin olarak belli değildir. Genetik ve çevresel faktörler suçlanıyor. Akciğer ve lenf bezi tutulumları tesadüfen görülebildiği gibi bazen ciddi solunum yetmezliğine kadar ilerleyen ağır formlarda görülebilir.

İlk başvurulan doktor çoğu zaman göğüs hastalıkları uzmanıdır. Hastalar bazen derideki lezyonlar (eritemanoduzum vb) nedeniyle deri hastalıkları uzmanına bazen de gözde üveit nedeniyle göz hastalıkları uzmanına giderler. Deri veya göz lezyonları sarkoidozla uyumlu olarak değerlendirilirse göğüs hastalıkları hekimine gönderilir.

Kesin teşhis için biyopsi

Kesin teşhis için akciğer veya lenf bezlerinden biyopsi gerekir. Bazı hastalarda bulgular çok tipik olur biyopsi yapılmadan takip edilebilir. Bazen akciğer grafisi veya bilgisayarlı tomografi ile kitle gibi görünüp akciğer kanseri ile karışan hastalar olabilir. Bu hastalarda mutlaka biyopsi gereklidir.

Sarkoidoz tanısı konan her hastada tedavi gerekmez. Ancak hayati organları, (kalp, beyin, ciddi göz tutulumu) tutarsa mutlaka tedavi başlanır. Akciğerde semptom vermeyen lezyonları olan hastalarda takip edilir. Çoğu kendiliğinden geriler. İlerleyici nefes darlığı ve solunum fonksiyon testlerinde bozulma olan hastalarda tedavi gereklidir.

Konu Hakkında Yorumlarınız Yorum yapmak için adınızı ve düşünclerinizi yazmanız yeterlidir.