Online Randevu Laboratuvar Sonuç

0850 466 01 00

7 / 24 Acil Servis

SAĞLIK REHBERİ

VENÖZ YARALAR

07 Aralik 2018 181 Görüntülenme
VENÖZ YARALAR

VENÖZ YARALAR

Varis yarası olarak da bilinen venöz ülser toplardamarlardaki aşırı basınç yüzünden derinin bütünlüğünün bozulması nedeni ile özellikle ayak bileği çevresinde yara açılmasıdır. Oluşan yaralar çok zor iyileşir ve tekrarlar.

Hastalar uzun aylar ya da yıllar boyu ayakta yara ile yaşamanın getirdiği sağlık, sosyal yaşam ve ekonomi alanında çok sayıda sorunla yüzleşmek zorunda kalmaktadırlar.

Başlıca iki nedenden ötürü bacaklarda yara oluşumu görülmektedir. Bunlardan ilki toplardamarlardaki akımın ters yönde ayağa doğru gitmesidir. Bunun nedeni toplardamarlardaki kapakların bozulup kapak yetmezliği gelişmesidir. Bu durum özellikle varis olan hastalarda görülür.

İkincisi ise toplardamarlardaki tıkanıklıklar (derin ven trombozu - pıhtı) sonucunda nedeni ile kanın ayak ve bacakta birikmesi ya da göllenmesidir.

Her iki durumda da giderek toplardamarlar içinde biriken kanın basıncı dokuların tahammül edebilecekleri düzeylerin üzerine çıkar ve yıllar içinde bu sürekli yüksek basınç nedeni ile dokularda ve özellikle bacak derisinde bozulma neden olur. Önce bacakta şişlik, sonra renk değişikliği ve deride kalınlaşma, bozulma başlar ve daha sonra bilek çevresinde yaralar oluşur. 

Konu Hakkında Yorumlarınız Yorum yapmak için adınızı ve düşünclerinizi yazmanız yeterlidir.