Artık Beyaz Kod Vermek İstemiyoruz

Artık Beyaz Kod Vermek İstemiyoruz

Sağlıkçılar Eller Kalksın ama Sadece Alkışlamak İçin

28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü

Sağlık çalışanına el kaldırılır. Ama sadece alkışlamak için…

Sağlık çalışanları saygıyı ve alkışı hak ediyor.  Şiddeti değil.

Sağlık çalışanları diğer meslekleri yapanlardan 16 kat daha fazla saldırıya uğruyor.

Beyaz Kod’a yapılan son 5 yıllık başvurulara bakıldığında 60 bin sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığı görülüyor. Bunlardan 18 bini fiziksel, 42 bini ise sözel şiddet…

Korona virüsü salgınında bir kez daha gördük ki, yaşatmak için yaşamını tehlike atan sağlık çalışanları çok zor ve önemli bir mesleği, büyük fedakârlıklarla ve cesaretle yerine getiriyor… Pandemi hastanelerinde çalışanlar başta olmak üzere, tüm sağlık çalışanları bulaşma riski, yoğun stres ve baskı altında gece-gündüz demeden çalışıyor; evlerine geldiklerine çocuklarına sarılamıyor, bazıları evlerine dahi gidemiyor. Sizce sağlık çalışanları böyle hizmet ederken, şiddet görmeyi hak ediyor mu? Bizce imdat diyen herkesin yardıma koşan sağlık çalışanları, “imdat” dememeli… Hastanelerde yaşanan şiddet olayları son bulmalı ve Beyaz Kod artık verilmemeli…

 “Sağlıkta Şiddet Önlenmesi Kanunu” Meclis’te grubu olan tüm partilerin mutabakatı ile yasalaştı. Sağlık çalışanlarına şiddet suçu işleyenlerin alacağı ceza miktarı arttırıldı. Ayrıca bu suçların işleyenler hakkında hapis cezasının ertelenmesi söz konusu olamayacağı gibi "hükmün açıklanmasının geriye bırakılması" hükmü de uygulanmayacak.

Mağdur sağlık çalışanının, saldırı faili ya da yakınına hizmet vermeyebileceğini de hükme bağlıyor. Buna göre şiddet mağduru sağlık çalışanı, başka bir sağlık personeli var ise fail ve yakınına sağlık hizmeti sunmayacak.

Yüce Meclis’e, milletvekillerine,  siyasi partilere, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz.

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen