BÖBREK TAŞI OLUŞMASINI ÖNLEYEN BESİNLER

BÖBREK TAŞI OLUŞMASINI ÖNLEYEN BESİNLER

Böbrek taşı oluşumunun birçok sebebi vardır. Taş analizi yaptırmak tedavi, tekrar taş oluşumunun önlenmesi ve diyet önerileri için çok önemlidir.

Bazı besinler taş oluşumunun önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Greyfurt suyu, limon suyu ve portakal suyu içerdikleri sitrat sayesinde taş hastalığını önleyici etkiye sahiptir. Bu meyvelerin suları idrarı alkali hale getirerek taşların çok büyük bir kısmının oluşumunu engellerler (kalsiyum oksalat taşları..) Ancak bu meyveler fosfat cinsi taşların tedavisinde kullanılmamalıdır. 

Böbrek taşlarının çok büyük bir kısmı kalsiyum taşlarından oluşur. Lifli gıdalar böbrekten kalsiyum aatılımını azaltarak taş oluşumunun önlenmesinde önemlidir. Ananas içerdiği enizmler sayesinde fibrini yıkar ve taş oluşunumu önlemede etkilidir. A vitamini ve pirofostat da taş oluşumunu engelleyici etkiye sahip olup havuçta bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle A vitamini mesane taşlarının önlenmesinde önemlidir. Ayrıca B vitamininden zengin beslenme de taş oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. B vitamini oksalik asidi parçalayarak taş oluşumunu önlemektedir. Muz da bol miktarda B vitamini vardır. 

Mısır püskülü idrar söktürücü etkiyle kristallerin birikmesini önler. ayrıca hindistan cevizi de kristallerin çökmesini engelleyerek taş oluşumunu önler. nane ve ıhlamur tüketimi de taş oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. 

Taş oluşumunu önleyen en önemli etken günde 2,5 litre idrar çıkaracak şekilde bol su tüketilmesidir.

 

 

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

İletişim

 • Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:54 Çankaya / Ankara

Hastanemize; 
Kızılay Güvenpark’tan Kızılay – Çukuranbar minibüsü,
Söğütözü metro durağından 134 numaralı EGO otobüsü ile ulaşabilirsiniz.

 

Hizmet Saatlerimiz

 • Pazartesi-Cuma:
  08:30 - 17:30 
 • Cumartesi:
  08:30 - 13:00
 • Acil Servis:
  7/24
 • Yatan Hasta Servisi:
  7/24

logo_beyaz

Özel Hastane Ankara Özel 100.Yıl Hastanesi