ERGENLİKTE NORMAL SINIRLAR NELERDİR?

ERGENLİKTE NORMAL SINIRLAR NELERDİR?

Ergenlikte normal sınırlar

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Fatma Demirel, bilgilendiriyor

Günümüzde yaşadığımız çevrenin, gıdalarımızın kirlenmesi, gıdalardaki katkı maddelerinin, plastik malzeme kullanımın artması, hepimizin olduğu kadar çocuklarımızın da sağlığını olumsuz etkilemektedir. Son zamanlarda ebeveynlerde çocuklarında ergenliğin erkene kayması ile ilgili endişeler ve bunun için çocuk endokrin polikliniklerine başvurularda artışlar yaşanmaktadır. Öyle ki tamamen normal ergenlik yaşayan kız çocukları bile aileleri tarafından “acaba ergenliğe erken mi girdi?” endişesi ile doktora getirilebilmektedir. Bu nedenle bu yazımızda Türk kız ve erkek çocukları için normal ergenlik sınırları nedir bunlardan söz etmek istedim.

Ortalamalar üzerinden konuşacak olursak, sağlıklı Türk kız çocuklarında ergenlik 10,5 yaş civarında başlamakta, 12-13 yaş arasında adet görülmekte, yaklaşık 16 yaş civarında da ergenlik tamamlanmaktadır. Ergenliğin başlangıcı için sınır 8 yaş olup, bu yaştan ergenlik belirtilerinin başlaması erken ergenlik olarak tanımlanmaktadır. Kızlarda önce meme tomurcuklanması, sonra bikini bölgesinde tüylenme, sonra koltuk altı tüylenmesi, en son da adet kanaması gerçekleşmektedir.

Erkeklerde ise ergenliğe giriş 11 yaş civarında başlar, testis hacmi 4 mL üstüne çıkar. Kasık ve koltuk altı tüylenmesi 12 yaştan sonra izlenir. 17-18 yaş civarında sakal ve bıyıklar çıkmaya başladığında ergenlik sonuna gelinmiş demektir. Erkek çocukta ilk belirtiler 9 yaştan önce başlarsa erken ergenlik olarak adlandırılır.

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen