Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelikte Cilt Bakımı

Cildiye Uzmanı, Prof.Dr. Hilmi Cevdet Altınyazar'dan Hamilelikte Cilt Bakımının İpuçları

Anne olmak, özellikle de ilk kez anne olmak, her kadının hayatında bir dönüm noktasıdır, ancak çeşitli  zorluklarla birlikte gelir.

Sabah bulantılarından beslenme değişikliklerine ve cilt bakımı sorunlarına kadar farklı bir hayat sizi beklemektedir.

Hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler derimizi de etkilemekte ve çeşitli problemler oluşmaktadır.

Akne: Ergenlik yıllarında sivilcenin bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, artan hassasiyet ve deride serum üretimi hamilelik sırasında akneye neden olabilir. Kalıcı hasardan korunmak için hamilelik döneminde tedavi edilmelidir.

Hamilelik lekesi (melasma): Hormonal dalgalanmalarla birlikte artan güneş hassasiyeti, yüzümüzde kıvrım yerlerimizde lekeye (pigmentasyona) neden olabilir. Yeterli güneş koruyucu uygulamak her zamankinden daha önemlidir.

Hamileliğiniz sırasında güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmayın çünkü cildiniz güneşe karşı daha duyarlıdır. Güneşe karşı daha yüksek koruma sağlamak için şapka, güneş gözlüğü gibi koruyucu giysiler giydiğinizden emin olun. Ayrıca kimyasal içerikli güneş koruyucular yerine fiziksel koruyucular tercih edilmelidir.

Deri çatlağı: En sık karşılaşılan sorundur. Karın içindeki genişlemeye derimiz ayak uyduramaz ise çatlaklar oluşur. Deri oldukça elastik olmasına rağmen aşırı gerildiğinde, dokudaki kollajen ve elastin liflerinin kalıcı bir şekilde kopmasına neden olur. Azaltmak için, özellikle hamilelik sırasında cildinizi düzenli olarak nemlendirmek önemlidir. Çatlaklar birçok kez kaçınılmaz olsa da nemlendirme ile daha az oluşması sağlanabilir.

Çatlakları önlemek, kaşıntıyı azaltmak ve hamileliğin neden olduğu kuru cildi yatıştırmak için sık sık nemlendirin. Daha da kuru olma eğiliminde olduklarından vücudunuzun her yerini, özellikle dizlerinizi, dirseklerinizi, meme uçlarınızı vb. nemlendirin.

Cildinizin sağlığını korumak için uygun bir temizleyici, güneş kremi, nemlendirici vb. kullanmanız gerekir. Ürünler hakkında endişeleriniz varsa daha doğal ve organik ürünler kullanmayı deneyin.

Cilt bakımı yaptırabilirsiniz ancak aşırı ısı ve elektrik akımı içeren herhangi bir makineyi kullanmaktan kaçındığınızdan emin olun

Hamileliğiniz sırasında Botoks, dolgu maddeleri veya lazer gibi tedavilere girmeyin ve kimyasal peelinglerden de kaçının.

Epilasyon için lazer ve ağdadan uzak durun

Retinoid, izotretinoin, benzoil peroksit ve klindamisin içeren krem jel ve losyonlardan uzak durun.

Yüz ve vücut bakımı rutininize bir C vitamini serumu ekleyin.

Bebeğinizle sağlıcakla kavuşmanız, bu süreçte kendinizi de ihmal etmemeniz temennisiyle. 

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

İletişim

 • Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:54 Çankaya / Ankara

Hastanemize; 
Kızılay Güvenpark’tan Kızılay – Çukuranbar minibüsü,
Söğütözü metro durağından 134 numaralı EGO otobüsü ile ulaşabilirsiniz.

 

Hizmet Saatlerimiz

 • Pazartesi-Cuma:
  08:30 - 17:30 
 • Cumartesi:
  08:30 - 13:00
 • Acil Servis:
  7/24
 • Yatan Hasta Servisi:
  7/24

logo_beyaz

Özel Hastane Ankara Özel 100.Yıl Hastanesi