Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın, geleceğin kurucu değeridir. Toplumun varlığı ve yüceltilmesi kadınların eseridir. Hepimiz için üretken, mutlu ve kendini gerçekleştirerek yaşayabilmenin ön koşulu ise sağlıklı olmak, sağlığı korumak, hasta olunduğunda tekrar sağlığa kavuşmaktır. Kadın sağlığı oldukça hassastır. Kadınların kronobiyolojisi erkeklerden farklıdır. Kadınların yaşam döngüsünde çok daha fazla kırılma-değişim anı var. Ayrıca kadınlar toplumsal yaşamda daha fazla rolün üstesinden gelmeye çabalıyor, çeşitli eşitsizliklerle mücadele ediyor ve daha çok yıpranıyorlar.

“Sağlık insanın, kadın ve çocuk ise insanlığın en değerli varlığıdır.”

Kadınlar, kaliteli ve yüksek doyumlu bir yaşam geçirmek ve çocuklarının sağlığı için kendi sağlığını korumaya çok duyarlı olmalıdır. Bu duyarlılığın vazgeçilmez bir parçası “Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı” olarak bilinen tıp profesyonelleridir. Onlar kadın sağlığına ve böylece kadınlara ve dünyaya gelene kadar bebeklere hizmet veren hekim grubudur.

Kadın hastalıkları ve doğum alanı aslında birçok alt branşı bünyesinde barındırır. Bu uzmanlık branşı öncelikle “Kadın Hastalıkları” ve “Doğum” olmak üzere ikiye ayrılır.  

Doğum kısmında gebelik öncesi danışmanlık ve rutin incelemeler, gebelik takibi, yüksek riskli gebeliklerin izlenmesi, gebelik dönemi kontrol ve ultrasonografik incelemele, gebelik döneminde bebeğe ilişkin tanıya yönelik testler (ense kalınlığı ölçümü, ikili-üçlü-dörtlü tarama testi, şeker tarama testi, çoğul gebelikler), Doğum (Normal doğum, ağrısız normal doğum, sezaryen doğum ve çeşitleri) konularıyla ilgilenilir. Gebelik takibi ve doğum süreci, yetkin uzmanlarca düzenli takip edildiğinde anne ve/veya bebek kayıplarının azaldığı ve muhtemel hastalıkların tedavisinin çok daha etkin şekilde tedavi edilebildiği görülmektedir.

 

Kadın hastalıkları alanı ise genel jinekoloji, idrar kaçırma, kısırlık tedavisi (aşılama, tüp bebek), kapalı yöntem jinekolojik ameliyatlar (jinekolojik endoskopi), İyi huylu tümörler (yumurtalık kisti, miyom v.s) ve menopoz, rahim ve yumurtalık cerrahisi, myomektomi, laparoskopik ameliyatlar, servikal erezyon koterizasyonu, küretaj, aile planlaması ve kadın kanserleri konularıyla ilgilenir.

Uzmanlar, kadın kanserlerinin erken teşhisle büyük oranda tamamen tedavi edilebileceği ifade etmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum alanında düzenli jinekolojik kontroller, smear, meme ultrasonu, mamografi, jinekolojik ultrasonografik muayene gibi yöntemlerle erken teşhis mümkün olmaktadır.  

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında en çok görülen hastalık ve durumlar şunlardır;

Miyomlar

Miyomlar rahmin kas dokusundan gelişmekte ve tüm kadınların yaklaşık olarak %30’unda görülmektedir. Miyomlar iyi huylu tümörlerdir ama nadir olarak (1/600- 1/1000) kansere dönüşüm söz konusu olabilmektedir.  Bu tümörler, genellikle belirti vermezler. Belirti verdiklerinde ise ağrı, regl kanamalarında belirgin artış, komşu organlara bası ve hatta kısırlık gibi durumlar söz konusu olur. Belirti veren miyomların tedavisi cerrahidir. Yani ameliyat en temel ve en etkin tedavi yöntemidir. Ameliyat laparoskopik, histeroskopik gibi kapalı yöntemlerle yapılabildiği gibi açık yöntemle de yapılabilmektedir. Özellikle kapalı yöntem ameliyatlar sonrası iyileşme daha hızlı bir şekilde olmaktadır.

 

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri çok çeşitli tiplerde olabilmektedir. Basit, kendiliğinden kaybolan kistlerden tutun da kanser dokusu içeren kistlere kadar geniş bir spekturumda kendini gösterebilir. Belirtileri ağrı, adet düzensizliği, iç kanama, kendi etrafında dönme ve hatta bulantı kusma dahi olabilmektedir. Takip edilebilen kistler basit kistlerdir. Endometrioma (çikolata kisti) ise ciddi kasık ağrısı, adet ağrısı, adet düzensizliği ve kısırlığa neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Açık veya kapalı yöntem yumurtalık kist ameliyatı yapılarak hastalarımızı tedavi edilebilmektedir.

 

Gebelik, Gebe Takibi

Gebelik bir hastalık değildir. Fizyolojik yani kadının doğasında var olan bir durumdur. Gebelik sırasında karşılaşılan kanama, aşırı bulantı ve kusma gibi durumlarla çoğu hastada baş etmek mümkündür. Gebelik takibi ciddiye alınması gereken bir durumdur ve ilk andan başlayarak doğuma kadar uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Doğumun şekline ise hekim ve aile bilimsel veriler ışığında karar vermelidir. Normal doğum, sezaryen, sezaryen sonrası vajinal doğum hastaya göre değerlendirilmelidir.

 

Yüksek Riskli Gebelikler

Yüksek Riskli gebelikler oldukça geniş bir kavram olmakla birlikte günlük pratikte karşımıza çıkan olgularla genelde baş etmek mümkündür. Erken doğum tehtidi, gebelik zehirlenmesi (preeklempsi, eklempsi), anomalili bebek (genetik ya da organsal), çoğul gebelikler ve plasental yerleşme ve invazyon anomalileri (plasenta perkreata, plasenta previa v.s) sıklıkla karşımıza çıkan yüksek riskli gebelik durumlarıdır. Çoğunun tedavisi mümkündür ancak bazen erken doğum ve hatta nadiren de olsa rahim alınması durumu söz konusu olabilir. Uzman ve konusunda yetkin hekimlere başvurmanızda fayda vardır.

Kadın Hastalıkları Kanserleri (Jinekolojik Kanserler)

Genel olarak yumurtalık kanseri, rahim kanseri ve rahim ağzı kanseri olmak üzere 3 tür kanser görülmekte, Bunların yanında vulvada, tüplerde ve hatta miyomlarda dahi kanser görülebilmekte. Tedavileri ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi ile yapılmakta. Erken teşhis tedavi başarısını en çok etkileyen unsur olmakla beraber kanser hücrelerinin türü de önem arz etmektedir. Yıllık jinekolojik kontroller ve smear (rahim ağzından sürüntü) erken teşhis için oldukça faydalıdır.

 

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma toplumda oldukça yaygın olmasına rağmen kişilerin bu konuda çaresiz hissetmesi ve bir hekime başvurmaması ise son derece yanlıştır. İdrar kaçırmanın tedavisi vardır. Genellikle ilaç ya da ameliyat ile tedavi etmek mümkündür. Tedavi yöntemi hastaya göre değerlendirilmesi ve karar verilmesi gereken bir konudur. İdrar kaçırmayla ilgili yardım almak için uzman bir hekime başvurmaktan çekinmeyin.

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği oldukça geniş bir neden spektrumuna sahiptir. Miyom, hormonal dengesizlik, polikistik over sendromu, rahim içi polipler, kanser ve kanser öncesi lezyonlar adet düzensizliğine neden olabilir. Erken teşhis ve tedavi için hekiminize başvurmalısınız.

Kısırlık (İnfertilite)

Çocuk sahibi olma arzusu son derece kutsal bir istektir. Tüm çiftlerin %15’inde infertilite yani kısırlık sorunu ile karşılaşmaktayız. Erkeğe ve kadına bağlı sorunlardan dolayı infertilite olabilir. Sperm analizi, rahim filmi ve yumurtalık rezervi ilk etapta değerlendirilmesi gereken konulardır.  İnfertil çiftin değerlendirilmesi sonrası çiftlere özel bireysel tedavi yöntemleri ile birçok sorun aşılabilmektedir. Tedavi basit bir ilaç desteğinden, aşılama ve tüp bebek yöntemine kadar değişebilmektedir. Polikistik yumurtalık ve çikolata kistleri de kısırlığa neden olabilmektedir. Anne yaşı ve erkekte sperm sayısının az olması ise önemli sorunlardır. Kısırlık sorunları için zaman kaybetmeden hekiminize başvurun.

Menopoz

Menopoz tüm kadınların yaşadığı doğal bir süreçtir. Menopozun kelime anlamı son adet döngüsüdür. Uyku düzenindeki bozukluklardır. Ortalama menopoz yaşı 50’dir. Menopoza girme sürecinde adet düzensizliği, uyku bozukluğu, dikkat dağınıklığı, ateş basması, terleme, agresifleşme gibi belirtiler olabilir. Menopoza girme sürecinde ve sonrasında bir jinekologdan yardım almanız sizin bu süreci daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Bu süreçte düzenli mamografi, meme ultrasonu, smear ve hatta kemik mineral dansitometri tetkiklerini yaptırmak fayda sağlayacaktır. Kemik erimesi menopoz sonrası gelişen ve ilerleyen dönemde kemik kırılmalarına yol açan bir sağlık sorunudur. Menopoz ile ilgili detaylı bilgi almak için hekiminize başvurmanızı öneriyoruz.

Hastanemizde, ergenlik döneminden itibaren kadın sağlığı tüm süreçleriyle ele alınmaktadır. Kadın sağlığı, menopoz ve osteoporoz, gebelik takibi, riskli gebelikleri izlenmekte, kanserler ve yardımcı üreme teknikleri gibi birçok konuda, modern tıbbın tüm imkanlarıyla hizmet verilmektedir. Normal veya riskli gebeliklere yönelik görüntüleme, girişimsel işlemler, gebelik öncesi muayeneler, planlı doğum eğitimleri, gözlem ve tedavi hizmetleri, ileri teknoloji ürünü ekipmanlarla uzman kadromuz tarafından yürütülmektedir.

Bu Bölüme Yorum Yap

 
 
   
 

 

Doktorlarımız

Çalışma Saatleri
  • P.tesi - Cuma
    08:30 - 17:30
  • Cumartesi
    08:30 - 13:00
  • Pazar
    Acil Servis

Yorum