Kendinize Bir İyilik Yapın; Pankreasınıza İyi Bakın

Kendinize Bir İyilik Yapın; Pankreasınıza İyi Bakın

Diyabete Yakalanmamak ve Genel Pankreas Sağlığını Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

 

Kendinize bir iyilik yapın ve pankreasınıza iyi bakın. Peki nasıl mı? Diyabet riskini azaltmak başta olmaz üzere, yaşamsal bir organ olan pankreasımıza iyi bakabilmek, pankreas sağlığını korumak için alabileceğiniz önlemleri, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanımız Prof.Dr. Ayşe Çarlıoğlu'na sorduk. Bu kıymetli önerileri, web sayfamızdaki blogta bulabilirsiniz. Unutmayın sağlıklı olmak, önce sağlığı korumak sonra varsa hastalıkların tedavisi ile mümkün.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Ayşe Çarlıoğlu diyor ki;

“Pankreas atık süzen, hormon üreten, sindirimi sağlayan enzimleri salgılayan ve kan şekerini düzenleyen yaşamsal bir organ. Pankreastaki beta hücreleri, insülin salgılar. İnsülin salgısında eksilme, yokluk ya da insülin direnci oluşursa diyabet ortaya çıkar. Diyabete yakalanmamak için ve pankreasın diğer yaşamsal özeliklerinin normal bir şekilde devam etmesi için alacağınız önlemlerle pankreasına iyi bakar; kendinize bir iyilik yaparsınız.

-Kimyasal maddeler ve hava kirliliğine maruz kalmamaya çalışın. Diyabetin kök nedenlerinden biridir. Bunlar, doğal hormonların sentez, salınım, transport, metabolizma ve bağlanma özelliklerini taklit ederek etkilerini değiştirir ve pankreastan salgılanan hormonları bozar. Plastikte bulunan BPA’ya, tarım ilaçlarına ve diğerlerine özellikle anne karnındayken ve çocuklukta maruz kalınmaması önemlidir.

-Sigara ve alkolden uzak durun. Bunlar, pankreas kanserine nedenidir ve pankreas beta hücresinde tahribata neden olmaktadır.

-Viral enfeksiyonlara yakalanmamaya çalışın ve tedavisini geciktirmeyin.  

-Stres ve travmayı yönetin.  

-Basit şekerler,  şekerli içecekler, poşet içi gıdalardan uzak durun.

Bunlar, pankreas Beta hücresine zarar verir.

İdeal kilonuzu koruyun. Obezite, insülini direnci oluşturur ve pankreasa zarar verir.

Yeterli ve dengeli beslenme, karbonhidratları kompleks tercih etmek, Akdeniz diyeti ağırlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak, pankreasınızı korumak iyi alışkanlıklardır.

Sarımsak, brokoli, siyah üzüm, ıspanak, çiğ tercih edilen diğer sebzeler, ev yoğurdu, karahindiba, zerdeçal yemek; evde hazırlanan meyve-sebze suları ve bol su içmek pankreas sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.”

Siz sağlıklı olun yeter. 

 

 

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

Anlaşmalı Kurumlar

gen