Kolonoskopi

Kolonoskopi

Kolonoskopi

İnsan Sağlığının Teknoloji Temelli Vazgeçilmez İşlemlerinden Biri

İnsan sağlığının vazgeçilmez teknoloji temelli işlemlerinden biri kolonoskopidir. Kolonopkopi esnek bir boru ve ucunda konumlandırılmış aparatlarla kalın bağırsak içinden yüksek kaliteli görüntü alabilen, aspirasyon yapabilen ve hava verebilen bir cihazdır. Yaklaşık 2 metre uzunluğa sahip olan bu cihazla kalın bağırsağın tamamının incelenmesi ve eş zamanlı bazı tedavilerin yapılması mümkündür.

Kolonoskopi sadece tanı işlemi değil kalın çok önemli bazı rahatsızlıkların ameliyatsız tedavi işlemidir.

MR, tomografi ve ultrason da dahil olmak üzere hiçbir tahlil ve tetkik ile kalın bağırsak hastalıklarının kesin tanısına konulamaz. Kalın bağırsakla ilgili tüm hastalıkların kesin tanısı ancak kolonoskopi ile alınan biyopsinin incelenmesi ile mümkündür. İç hemoroid ve anal fissür-fistül gibi hastalıkların tedavisi için ameliyat gerekip gerekmediği tespit edilebilir. 

Kolonoskopi bir tedavi işlemidir. Acil ameliyat gerektiren akut bağırsak düğümlenmesi-tıkanması durumlarında kolonoskopi ile tıkanmış bağırsak açılarak hasta hem rahatsızlığından hem de ameliyat olmaktan kurtulabilir.

Tedavi edilmediklerinde bağırsak kanserlerinin %90’ından sorumlu olan polipler (Kanser öncesi lezyonlar) kolonoskopi işlemiyle ameliyatsız alınabilir.

Tarama işlemidir. Rutin sağlık kontrollerinde kolonopkopi önemli bir tarama işlemidir. Büyük abdest tahlilinde mikroskobik seviyede kan saptanan özellikle 45 yaş üzeri hastaların ve ailesinde kalın bağırsak kanseri hikâyesi olan herkesin hiçbir şikâyeti olmasa da 40 yaşından sonra kolonoskopi yaptırması ve kolonoskopi sonucuna göre belirlenen aralıklarla kolonoskopinin tekrarlanmasını Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilmektedir.

Hastanemizde kolonoskopi işlemi uzman hekim tarafından sedasyon altında yapılmaktadır. Sedasyon işlemi derin uyku hali olarak tarif edilebilir yani ameliyatlardan önce verilen tam narkoz değildir.  Hastalar işlem süresince uyur ve hiçbir ağrı hissetmez. İşlem biter bitmez de uyandırılır.

Hastanemizde kolonoskopi işlemi yapılan hastalarımız kolonoskopi işleminden sonra yaklaşık 1-2 saat tek kişilik özel odada dinlendirildikten sonra güvenli bir şekilde taburcu edilmektedir. Hastalarımız işlem sonrası aynı gün işlerine dönebilir her türlü sosyal aktivitelerine devam edebilir.

Unutmayınız teşhis doğru değilse, tedavi eksiktir ve yanlıştır.

Bu Bölüme Yorum Yap

 
 
   
 

 
Çalışma Saatleri
  • P.tesi - Cuma
    08:30 - 17:30
  • Cumartesi
    08:30 - 13:00
  • Pazar
    Acil Servis

Yorum