Romatoloji

Romatoloji

Romatoloji

Romatoloji

 

Romatoloji, kas iskelet sistemini tutan iltihabi hastalıkları inceleyen bir bilim dalıdır. Pek çok otoimmün hastalık da romatoloji biliminin ilgi alanına girmektedir. Romatoloji uzmanı, dâhiliye veya çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının ilgili yaş gruplarında görülen kas, eklem, kemik, bağ ve tendon hastalıklarının teşhisi ve tedavisi konusunda üst uzmanlık yapmış doktordur. Halk arasında romatizma doktoru olarak adlandırılmaktadır.

Romatizmal hastalıklar genellikle kas ve iskelet sistemi ile ilgili olmakla birlikte kalp, akciğer, böbrek, damar, deri ve göz gibi değişik organları da etkileyebilir. Özetle romatoloji bilimi vücutta pek çok dokuda oluşan iltihabi durumlarla ilgilenir. Romatoloji bölümünün ilgilendiği hastalıklar; romatoid artrit, osteoartrit, polikondrit, polimiyozit, ankilozan spondilit ve sedef gibi kas iskelet sistemi hastalıkları; dev hücreli arterit, Behçet hastalığı, Takayasu arteriti, poliarteritis nodoza ve Wegener granülomatozu gibi damarların iltihabi hastalıkları ve sistemik lupus eritematozus, ailevi akdeniz ateşi, enflamatuar barsak hastalıkları ve Sjögren sendromu gibi otoimmün ve bağ dokusu hastalıklarıdır.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç seçenekleri geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Bu ilaçların başlıcaları ağrı kesiciler, antienflamatuvarlar, kortizon içeren ilaçlar, hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar, monoklonal antikorlar ve intravenöz immünglobulinlerdir. Romatizmal hastalıların tedavisinde kullanılan diğer tedavi seçenekleri egzersiz programları, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ve bazen de cerrahiyi içerir.

Romatizmal hastalıklarda doğru tanı konulması son derece önemlidir. Tecrübeli hekim kadrosunun yanı sıra güçlü laboratuvar altyapısı ve yeni teknolojileri de içeren radyodiagnostik cihazları gerektirir. Buna ilaveten, romatizmal hastalıklarda ideal tedavi yaklaşımı için gerekli ilaç tedavisi planlaması, ilaçların temini ve uygun dozda kullanılması sağlanmalıdır.

Hastanemizde erişkin romatoloji bölümünde her türlü romatizmal hastalığın tanısı en güncel laboratuvar ve radyolojik tetkikler ışığında sağlanmakta ve en yeni ilaçları da içeren bir tedavi planlaması yapılmaktadır.

Deneyimli hekim kadromuz ve modern altyapımızla romatoloji bölümünde siz değerli hastalarımızın hizmetindeyiz.

Siz sağlıklı olun yeter.    

 

 

Bu Bölüme Yorum Yap

 
 
   
 

 
Çalışma Saatleri
  • P.tesi - Cuma
    08:30 - 17:30
  • Cumartesi
    08:30 - 13:00
  • Pazar
    Acil Servis

Yorum