Safra Yolları ve Pankreas Kanallarındaki Hastalıkların Tanı ve Tedavisine Özel Geliştirilmiş Bir Teknoloji: ERCP

Safra Yolları ve Pankreas Kanallarındaki Hastalıkların Tanı ve Tedavisine Özel Geliştirilmiş Bir Teknoloji: ERCP

Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreotografi (ERCP), onikiparmak bağırsağı, safra kesesi ve pankreas kanallarında meydana gelen rahatsızlıkların tanı ve tedavisi için özel olarak geliştirilmiş,  bir teknolojidir. ERCP yöntemiyle bu bölgelerdeki hastalıkların tanı ve tedavisi 3 boyutlu ve yüksek kaliteli görüntülemenin klavuzluğunda cerrahi yöntemlere gerek kalmadan yapılabilir.

Safra tıkanıklıklarına bağlı olarak safra akımının engellenmesi durumlarında sarılık gibi çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Tıkanıklık ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Eğer tedavi edilmezse safradaki mikroorganizmaların kana karışma riski oluşur ve bu durum oldukça tehlikeli enfeksiyonlara neden olabilir.

Örneğin safra kesesi taşının kanala düşmesi enfeksiyon için yeterli bir sebeptir. Bu bölgede gelişen kanserler yavaş yavaş büyüdüğü için enfeksiyonsuz sarılığa neden olabilmektedir. ERCP’de safra kanalının ince bağırsağa açıldığı yerde küçük bir kesi yapılır ve safra kanalına giriş yapılır. Kameranın uzman hekime ilettiği 3 boyutlu ve yüksek kaliteli görüntü eşliğinde taşlar safra kanalından çıkarılabilir. Daralma durumunda stent takılabilir. Tedavi ihtiyacına göre uygun parçalar ERCP’nin ucuna eklenebilmektedir.

Safra kanalı yapısal olarak pankreas kanalıyla birleşir ve 12 bağırsağına açılır.  Herhangi bir yerinde tıkanıklık oluşması, safra kesesini, karaciğeri ve pankreası etkiler. Soruna bir taş neden olmuşsa, taşın yerine göre, etkilenen organlar değişir.

ERCP, safra kesesi taşı safra kanalına düştüğünde veya kanalla ilişkili bir tümör veya başka bir nedenle safra kanalının tıkandığında, bu duruma neden olan sorunun tanısının konması ve direnajın tekrar sağlanması yapılır.

Diğer endoskopik sistemlerde kamera hortumun ucunda ERCP’de ise yan tarafında konumlanmıştır. Safra kanalına düşen taşın alınmasında, ERCP sisteminde yandan görüntü veren kateter taşın kenarından geçer, kateterin ucundaki balon şişirilir ve taş itilerek bağırsağa düşürülür. Bağırsağa düşürülen taş dışkılama ile atılır.

Siz sağlıklı olun yeter.

Bu Habere Yorum Yap

 
 
   
 

İletişim

 • Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:54 Çankaya / Ankara

Hastanemize,
Otobüs ve Dolmuş Güzergâhı
Kızılay Güvenpark, Minibüs duraklarından Kızılay-Çukurambar minübüsü ile hastane önünde inerek,
Metro İle Ulaşım Güzergâhı
Kızılay -  Söğütözü Metrosundan, 134 Nolu EGO otobüsü ile 13024 (hastane önünde) nolu durakta inerek,
Aşti Otobüs Terminali Ulaşım Güzergâhı
AŞTİ Terminalden Gölbaşı Minibüsüne ile Konya yolu 100. Yıl Taurus AVM önünde inerek,   
Hızlı Tren Garından Ulaşım Güzergâhı
Ankara Gardan, Kızlay aktarmalı Metro ile Söğütözü durağından 134 nolu EGO otobüsü ile
Havaalanından Ulaşım Güzergâhı
Esenboğa Havalimanından BelkoAir otobüsleri ile Kızılay üzerinden ulaşabilirsiniz.
 
 

 

Hizmet Saatlerimiz

 • Pazartesi-Cuma:
  08:30 - 17:30 
 • Cumartesi:
  08:30 - 13:00
 • Acil Servis:
  7/24
 • Yatan Hasta Servisi:
  7/24

logo_beyaz

Özel Hastane Ankara Özel 100.Yıl Hastanesi